“Червона рута”: історія легендарної пісні та знакові інтерпретації

“Червона Рута” – одна з найпопулярніших українських пісень, яку безліч разів переспівували відомі українські, російські, а також світові зірки естради. За 48 років свого існування легендарна пісня відомого композитора Володимира Івасюка облетіла всю Землю і завоювала світову славу, а також довгу історію інтерпретацій.

Пісня “Червона рута” була написана ще в 70-х роках минулого століття. Ідея написання “Рути” з’явилася у Івасюка після прочитання книги українських коломийок. В одному з віршів був згаданий образ дивної квітки, який відразу запав у душу Володимиру, і він почав шукати подробиці про міфічну рослину. Одна стара жінка розповіла йому, що за легендою рута цвіте тільки один раз на рік, і тим, хто її побачить – вона дарує вічну любов.

Володимир Івасюк

© архівні фото

Володимир Івасюк був дуже романтичною людиною. Свою“Червону руту” він присвятив і подарував своїй одногрупниці Марії Соколовській, в яку був таємно закоханий. У своїх інтерв’ю Марія розповідала, що Володимир показав їй перший варіант пісні ще в 1968 році. А через два роки її вже співав весь СРСР. Цікаво, що зошит з акуратно виведеними словами пісні Володимир презентував молодій дівчині, підписавши рядки: “Мусі від Володі”.

Коли він мені її вперше заспівав, вона полонила молю душу. Це був справжній гімн любові

згадує Марія.

Вперше пісня була виконана 13 вересня 1970 року самим Івасюком у програмі “Камертон доброго настрою”. Для запису був запрошений в студію оркестр ансамблю “Карпати” Валерія Громцева. Підспівувала Івасюку молода вчителька музики Олена Кузнєцова.

Незабаром пісня “Червона Рута” з’явилася в репертуарі ансамблю “Смерічка” (солісти − Василь Зінкевич і Назарій Яремчук, звукорежисер − Василь Стріхович). Знаково, що у виконанні ВІА “Смерічка” “Червона рута” стала піснею року в СРСР на Всесоюзному конкурсі “Пісня-71”. На заключному концерті разом з солістами “Смерічки” Василем Зінкевичем та Назарієм Яремчуком свою пісню співав і Володимир Івасюк. На відео можна побачити, що Івасюк виступає в строгому чорному костюмі.

Кульмінація популярності пісні трапилася в момент, коли “Руту” виконала Софія Ротару. Знаково, в 1971 що році був навіть знятий музичний фільм “Червона рута”, в якому звучали пісні Івасюка. Це був перший український музичний фільм, який мав величезний успіх. У фільмі розповідається історія про ніжну і чисту любов дівчини з Карпат і донецького хлопця. Ротару і Зінкевич стали головними героями.

Володимир Івасюк

© архівні фото

Зараз пісня “Червона рута” продовжує звучати з вуст молодих, а також уже відомих артистів.

Пропонуємо тобі подивитися підбірку кращих інтерпретацій пісні.

Відома білоруська співачка Бьянка на одному з російських шоу дуже колоритно виконала RnB-версію пісні “Червона рута”.

Відомий італійський композитор і співак Toto Cutugno на своєму концерті в Києві виконав легендарну пісню Івасюка.-https://afisha.tochka.net/

Пісню “Червона рута” дуже оригінально виконав відомий клезмер-рок колектив Із Нью-Йорка − Ґолем.

Класична версія на віолончелі також варта уваги.

Рок-версія “Червоної рути” від Хору Турецького, яку вони виконали в рамках Ювілейної програми: “20 років − 10 голосів”.

Відомий грузинський співак Вахтанг Кікабідзе переклав пісню на свою рідну мову.

Легендарну “Руту” в нових сучасних інтерпретаціях активно виконують молоді артисти на різних талант-шоу.

Колектив “Шпилясті кобзарі” виконав “Червона Рута” у своїй оригінальній інтерпретації на шоу “Україна має талант“.

Молода співачка Яна Кулик переклала пісню англійською мовою і виконала її на шоу “Голос країни” у 2013 році.

28 березня в ефірі “Голосу країни-6” світовий хіт у новій мелодійній версії виконала Валерія Семенець.

 

натисни MIXADVERT

аш

Be the first to comment

Leave a Reply