Ми глибоко занепокоєні станом виконання Закону про мову

ПРИЗНАЧИТИ ГІДНОГО УПОВНОВАЖЕНОГО ІЗ ЗАХИСТУ МОВИ. Відкрите звернення до прем’єр-міністра України Олексія Гончарука і членів Кабінету Міністрів України https://bit.ly/2NVO828

Шановний пане прем’єр-міністре!
Шановні члени уряду!

Ми глибоко занепокоєні станом виконання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» і спробами нівелювати роль ключової інституції, покликаної втілювати цей закон.

Не можна не відзначити позитивних кроків, здійснених урядом, міністерством освіти і науки та міністерством фінансів: створено Комісію зі стандартів державної мови, в бюджеті на наступний рік передбачено кошти на реалізацію закону. Але системної роботи з імплементації, популяризації і контролю за виконанням закону про державну мову владою, на жаль, не ведеться.

Ті норми закону, які вже набули чинності, масово порушуються. І пов’язано це не лише з небажанням багатьох посадовців забезпечувати їх виконання, але в першу чергу з тим, що уряд досі не призначив Уповноваженого з захисту державної мови.

Уряд мав призначити Уповноваженого ще до 16 жовтня. Але з трьох органів влади, зобов’язаних внести кандидатури на посаду Уповноваженого, на той час це зробив лише один – Уповноважений Верховної Ради з прав людини. Міністр юстиції, по суті, відмовився вносити кандидатуру. Міністр культури, молоді та спорту кілька місяців зволікав з поданням під приводом пошуку найкращого кандидата. Але у підсумку подав кандидатуру завідувачки кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили (Миколаїв) Тетяни Монахової.

Не маючи нічого проти пані Монахової як людини ми разом з тим змушені нагадати: закон передбачає призначення на цю посаду кандидата, який «має досвід правозахисної діяльності або досвід діяльності із захисту державної мови та здатний за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнями виконувати відповідні посадові обов’язки».

Ця вимога не випадкова. Уповноважений має надійно захищати право кожного на отримання інформації та послуг української мовою і ефективно протистояти зусиллям Москви та її п’ятої колони з підриву позицій державної мови як елементу конституційного ладу і державної єдності України.

Однак міністр Бородянський відкинув подані на його розгляд кандидатури людей, які системно й успішно захищали українську мову, і пропонує натомість людину, яка не відзначилася жодними публічними діями з підтримки закону про державну мову чи захисту мовних прав українців. Такий крок міністра важко розцінити інакше як прагнення нівелювати роль і значення інституту Уповноваженого.

Оскільки відповідно до статті 50 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» уряд «ухвалює рішення стосовно призначення на посаду Уповноваженого відкритим голосуванням членів Кабінету Міністрів України особисто» і «призначає на посаду Уповноваженого кандидата, який набрав найбільшу кількість голосів», закликаємо членів Кабінету Міністрів відповідально підійти до цього голосування.

На наше переконання, з двох кандидатів, внесених на розгляд уряду, лише один відповідає визначеним законом критеріям і завданням, які має виконувати Уповноважений.

Це відомий науковець, громадський і політичний діяч Тарас Кремінь. Автор понад 100 наукових праць, голова Миколаївської обласної Ради, голова підкомітету в комітеті з питань освіти й науки Верховної Ради минулого скликання, Тарас Кремінь упродовж багатьох років послідовно відстоював українську мову і працював для її розвитку і захисту. Зокрема, він був одним із співавторів і активно сприяв ухваленню закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», його позиція та досвід у цьому питанні не викликають сумнівів.

Зважаючи на вищевикладене закликаємо прем’єр-міністра і всіх членів Кабінету Міністрів України винести питання про призначення Уповноваженого з захисту державної мови на найближче засідання уряду і призначити на цю посаду Тараса Дмитровича Кременя.

підписи

натисни MIXADVERT

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*