Коли чекати на вакцини?

Вже три розробники коронавірусних вакцин, які перебувають на останній стадії клінічних випробувань, виступили з оптимістичними заявами про неймовірну ефективність своїх препаратів.

Повідомлення, які одне за одним були оприлюднені буквально впродовж одного тижня, трохи нагадували перегони озброєнь – рекорди билися один за одним.

І хоча всі три заяви зробили на основі попередніх результатів, здається, основні кандидати на достроковий вихід у фінал визначилися – і поки що їхня заявлена ефективність перевищує навіть найбільш оптимістичні сподівання.

Підпис до відео, Увага: інші сайти можуть містити рекламу

Кінець YouTube допису, 1

Експерти ВООЗ заявляли, що вважатимуть успішною вакцину, ефективність якої перевищуватиме 70%. Американська влада висловлювала готовність закуповувати хоча б 50-відсотковий захист від вірусу (приблизно таку ефективність має вакцина від грипу). У Європейському медичному агентстві натякали, що готові розглянути й менш ефективні препарати.

Оптимізму додає і той факт, що між трьома вакцинами не так багато спільного – а отже, препарати з більшою вірогідністю будуть не конкурувати між собою, а доповнювати одне одного.

Російська служба BBC порівняла провідні розробки, дослідивши слабкі сторони як самих потенційних вакцин, так і їхніх розробників.

--

Заявлена ефективність

Трійка лідерів, які обіцяють покласти кінець пандемії, що вже забрала життя 1,3 мільйона людей в усьому світі, виявилася доволі різноплановою.

Першою про успіх заявила компанія Pfizer – американський фармацевтичний гігант з 150-річною історією, який заробив мільйони доларів ще в роки Другої світової на виробництві пеніциліну.

За попередніми даними клінічних випробувань, пфайзерівська вакцина (BNT162b2) забезпечує 90-відсотковий захист від Covid-19.

Це дуже хороший показник: він означає, що з кожних 100 людей, які пройдуть вакцинацію, у 90 виробиться стійкий імунітет. Іншими словами, щеплення знижує ризик інфекції приблизно в 10 разів.

Проте вже наступного дня російські вчені з центру Гамалеї заявили, що їхня вакцина “Спутник V” забезпечує ще більш ефективний захист – 92%.

Перегони трьох вакцин. Ми їх порівняли, і ось що з цього вийшло

Російські розробники також можуть похвалитися 100-річною історією – втім, на відміну від попереднього фавориту, “Спутник” створений на бюджетні кошти.

НДЦЕМ ім. Гамалеї входить до структури російського мінохорони здоров’я, а фінансував розробку державний фонд РФПІ.

Також у трійці – іноваційна компанія Moderna, яка працює на ринку біотехнологій усього 10 років і не зареєструвала жодного препарату.

З одного боку, це не те щоб дивно: розробки цієї фірми ґрунтуються виключно на використанні матричної РНК, а для вакцинації людей не був затверджений ще жоден препарат, створений за такою технологією.

З іншого боку, тим більше вражає те, що ефективність вакцини mRNA-1273, за попередніми даними, ще вище – 94,5%.

--

Чи можна довіряти цим заявам?

Всі три препарати досі проходять масштабні клінічні випробування, які завершаться не раніше травня.

Так що висновки про ефективність вакцин зроблені на основі попереднього аналізу даних – проте вибірка у всіх компаній різна.

Щоб визначити, чи захищає щеплення від Covid-19, треба зачекати, поки вірусом заразиться достатня кількість щеплених добровольців, і порівняти – хто з них насправді отримав вакцину, а кому ввели плацебо.

Тому не дивно, що заяви майже збіглися в часі: у розпалі сезон застудних захворювань.

Перегони трьох вакцин. Ми їх порівняли, і ось що з цього вийшло

Найдетальніші (а отже, і найнадійніші) дані поки надала Moderna.

З 30 тисяч добровольців, які брали участь в експерименті, Covid-19 діагностували в 95 людей. 90 захворілих – з контрольної групи (тобто ті, хто отримав плацебо) і лише п’ятеро – з експериментальної.

Особливо вчених обнадіює той факт, що серед тих, кого щепили справжньою вакциною, немає жодного важкого пацієнта: усі 11 серйозних випадків захворювання – в добровольців, які отримали плацебо.

Заява Pfizer зроблена на основі 94 випадків захворювання (загальна кількість учасників дослідження – 40 тисяч), з яких, як уже підрахували експерти, справжню вакцину отримали не більш як 8 людей.

Детальну статистику компанія пообіцяла надати згодом: впевнено про ефективність можна буде говорити після того, як кількість хворих досягне 164.

А от висновок про ефективність російської вакцини зроблений на основі всього 20 заражень, з яких – знову ж таки, за підрахунками фахівців – справжній препарат отримали четверо. Тому вірогідність помилки тут значно вища.

Окрім того, з 40 тисяч запланованих волонтерів вакцинацію поки пройшли лише 20 тисяч людей – а це означає, що до кінця випробувань показники можуть сильно змінитися.

--

Коли чекати на вакцини?

Pfizer заявила, що готова поставити 50 мільйонів доз вже до Нового року. Цього вистачить на 25 мільйонів людей, оскільки для вакцинації кожного потрібно зробити два уколи – з різницею в три тижні.

Враховуючи, що препарат проходить випробування в шістьох країнах (Аргентина, Бразилія, Німеччина, США, Туреччина і ПАР), у кожній з них можна буде вакцинувати по 4 мільйони людей.

Кому вакцина дістанеться в першу чергу, влада країн вирішуватиме самостійно, про суттєві обмеження тут накладає логістика. Річ у тім, що вакцину Pfizer треба зберігати в умовах дуже низької температури – близько 80 градусів.

Для доставки компанія вже зафрахтувала літаки кількох транспортних фірм, але наразі вакцина випускається в коробках по 4 тисячі доз, причому відкривати ці коробки можна не більш як двічі на день.

Це означає, що першу партію є сенс відправляти лише в найбільші клініки мегаполісів – приміром, Нью-Йорка чи Ріо-де-Жанейро. Як організувати доставку вакцини в невеликі клініки, наприклад, у сільській місцевості, поки що незрозуміло.

З цієї точки зору набагато кращим є “Спутник V”. Російська вакцина випускається в сухому вигляді, тому її набагато простіше доставляти куди завгодно – як у віддалені райони на півночі, так і в спекотні тропічні країни.

З урахуванням цієї особливості препарату логічно припустити, що його основним ринком збуту стануть країни Азії, Африки та Латинської Америки.

Перегони трьох вакцин. Ми їх порівняли, і ось що з цього вийшло
Підпис до фото, Оприлюднити попередні дані свого дослідження незабаром також має компанія AstraZeneca, яка тестує вакцину, розроблену в Оксфордському університеті.

Розробники кажуть, що вже отримали заявки на закупівлю вакцини з 50 країн – загалом на 1,2 млрд доз. Для вакцинації також необхідно ввести дві дози препарату, тому йдеться про 600 мільйонів людей.

Російську вакцину планується випускати і за кордоном: приміром, виробництво у Південній Кореї мають запустити вже у грудні. Обіцяють, що зможуть виробляти 150 мільйонів доз на рік.

Moderna також обіцяє запустити масове виробництво своєї вакцини вже у середині грудня й до кінця року випустити 20 мільйонів доз препарату. З урахуванням двох уколів на кожного, цього має вистачити на 10 мільйонів людей.

Вакцина не потребує особливих умов зберігання: у звичайному холодильнику вона може легко пролежати місяць, у морозильній камері – до пів року. До кінця 2021 року компанія має намір випустити 500 мільйонів доз і навіть заявила про готовність вийти на рівень 1 мільярд доз щороку – за умови доступності всіх необхідних матеріалів.

Про жодні замовлення з-за кордону поки не йдеться. На відміну від Pfizer, яка проводить випробування вакцини за власний кошт, Moderna робить це за рахунок влади США: гроші виділяють з державного бюджету. Тому й дістанеться вакцина в першу чергу громадянам США.

Один із основних розробників препарату – Національний інститут алергії та інфекційних захворювань. Його очільник Ентоні Фаучі вже заявив, що в першу чергу вакцину отримають лікарі та інші працівники системи охорони здоров’я, які напряму працюють з коронавірусними хворими.

За словами Фаучі, на вакцинацію найбільш уразливих груп населення піде приблизно чотири місяці. До березня-квітня треба буде визначитися з тим, кого варто щеплювати далі.

ввс

натисни MIXADVERT

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*