
Офіційні аккаунти України та Росії у соцмережах посперечалися за те, ким насправді був легендарий конструктор ракет Сергій Корольов: українцем чи росіянином. Не обійшлося і без Ілона Маска.
“Крадіжка”
12 січня Сергію Корольову виповнилося б 114 років.
На офіційному англомовному Twitter Росії вирішили пригадати про день народження “легендарного радянського інженера ракет, конструктора та вченого”.
“Його по праву називають “батьком космонавтики”, – відзначили російські автори і нагадали внесок Корольова у розробку ракети Р-7, запуск першого супутника на орбіту Землі та політ Юрія Гагаріна у космос.

Автор фото, twitter.com/Russia
На це одразу відреагував офіційний Twitter України.
Там написали про “крадіжку” й нагадали, що Сергій Корольов називав себе українцем, народився у Житомирі, зростав у Ніжині та Києві, а навчався в Одесі та тому ж таки Києві.
“Працював, а потім був заарештований, підданий тортурам та ув’язнений на шість років у Москві, на Колимі та в Казані”, – відзначили українські автори, які додали для наочності не найкращих етапів життя Корольова російські прапори.

Автор фото, twitter.com/Ukraine
До чого тут Ілон Маск
Дискусія вийшла на глобальний рівень, коли про Корольова висловився керівник SpaceX Ілон Маск.
Він відреагував на пост-привітання Корольова від “Роскосмосу” – російської держкорпорації, яка курує космічний напрямок РФ.
“Основоположник практичної космонавтики, один з найбільших вчених XX століття в області космічного ракетобудування і кораблебудування, радянський конструктор”, – написав “Роскомос” про інженера.

Автор фото, twitter.com/roscosmos
“Він був чудовим”, – прокоментував російською Ілон Маск.

Автор фото, twitter.com/elonmusk
Півроку тому він вже згадував про Сергія Корольова.
“Говорив сьогодні з сім’єю Корольова. Він був одним з найкращих”, – написав Ілон Маск у липні 2020 року та додав прізвище конструктора українською і російською мовами.

Автор фото, twitter.com/elonmusk
Зрештою, долучився до ситуації і президент України Володимир Зеленський.
У своєму Twitter він написав: “Сьогодні день народження великого українського вченого, інженера ракет та конструктора космічних кораблів Сергія Корольова. Він насправді був одним з найкращих”.
“Запрошую його давнього шанувальника Ілона Маска в Україну, до Музею космонавтики Сергія Корольова”, – додав Володимир Зеленський.

У коментарях під всіма згаданими дописами традиційно розгорілася дискусія про національність Корольова (хоча слід відзначити, що ні офіційний Twitter Росії, ні “Роскосмос” не називали його росіянином, а виключно “радянським вченим”).
Частина коментаторів згадують про матеріали справ проти конструктора, в яких він значиться як росіянин, інші – про те, що він народився в Україні, матір його була українкою і сам себе вважав українцем.
А дехто нагадує, що батько Корольова походив з Білорусі, тож і білоруси можуть вважати його своїм.
Життя Корольова
Сергій Корольов народився у 12 січня 1907 року в Житомирі, який тоді був частиною Волинської губернії Російської імперії.
Навчався в Одесі, а потім Київському політехнічному інституті. Згодом заради авіабудування перевівся до Москви.
Там же він почав працювати авіаконструктором, а пізніше – одним з керівників ракетного напрямку Реактивного науково-дослідного інституту.
У 1938 році, в роки сталінського “Великого терору”, Сергія Корольова заарештували за звинуваченням у “троцкізмі” та “підриві державної промисловості”.
У таборах, зокрема на Колимі, провів шість років, працював під керівництвом іншого авіаконструктора Туполєва, якого також ув’язнили, у “закритому конструкторському бюро” (так званій “шарашці”) над розробкою бомбардувальників.
Після звільнення був головним конструктором радянських балістичних ракет, а згодом очолив ОКБ-1 – “Особливе конструкторське бюро”, – яке займалося розробкою ракетоносіїв для польотів у космос.
Під його керівництвом Радянський Союз запустив перший штучний супутник та відправив людину в космос.
Помер від хвороби серця у 1966 році, похований у Москві у Кремлівській стіні.
ввс
Leave a Reply