ЄС: з 2021 року побутова техніка повинна працювати довше

шкипер

З 2021 року побутова техніка повинна працювати довше. ЄС зобов’язав виробників створювати продукцію таким чином, щоб її легко було ремонтувати й замінювати окремі частини, а також забезпечувати наявність таких деталей протягом 10 років.
Нові правила поки що стосуються лише побутової техніки та освітлювальних приладів. Але єврочиновники вже розробляють такі ж вимоги й для ґаджетів. Наприкінці минулого року депутати затвердили документ, який вимагає по-перше, вказувати очікуваний термін служби пристрою та інформацію про те, як його відремонтувати; по-друге, покінчити з так званим «планованим старінням», яке передчасно робить непридатною побутову техніку.
Сьогодні ремонтувати зіпсовані прилади абсолютно невигідно. Плановане застарівання (навмисне створення товару так, щоб він через певний час став немодним чи непридатним до використання) – доведений факт.
Ще в 1925 році виробники електричних лампочок (серед яких були General Electrics та Philips) домовилися навмисно обмежити термін експлуатації до 1000 годин. Це мало збільшити продажі та, відповідно, прибутки. Змову через кілька років викрили, але спосіб «стимулювати» покупців взяли на озброєння й виробники інших товарів.
Такий підхід активізує економіку, але екологію надмірне споживання губить нечуваними темпами. Виробництво електроніки, якщо брати повний цикл, – одне з найбільш шкідливих для довкілля. По-перше, воно дуже енергозатратне. По-друге, використовується багато рідкісних, важкодоступних елементів.
В середньому одна пральна машина служить близько 11 років. Однак, на думку експертів, вона повинна працювати як мінімум 20 років, щоб її виробництво було виправдане з точки зору екологічного та енергетичного балансу. Ноутбук, враховуючи шкоду довкіллю, необхідно використовувати до 44 років, а смартфон – аж 232 роки!
А крім виробництва є ще питання утилізації. Електроніка містить багато токсичних речовин. Екологічно безпечна переробка викинутих приладів – справа складна й дорога, ефективних методів вилучення цінних та рідкісних металів майже немає. Торік у світі було зібрано й утилізовано лише 17,4 % електронних відходів, а викинуто – 2,2 мільйона тонн матеріалів, що містять свинець, ртуть, кадмій, хром і т.д.
Поки що ЄС єдиний, хто серйозно взявся за проблему електронних відходів. Вже цього року «право на ремонт» хочуть запровадити для смартфонів, планшетів та ноутбуків. Єврочиновники планують ввести нову схему, яка дозволить споживачам легше продавати або повертати старі телефони, планшети та зарядні пристрої. А ще Єврокомісія має намір переконати виробників дозволити завантаження неавторизованого програмного забезпечення, з яким смартфон або планшет буде працювати навіть після припинення офіційної підтримки. Адже з часом виробники перестають підтримувати програмне забезпечення, «мотивуючи» таким чином користувачів на покупку нової моделі. Звісно, компанії-виробники не в захваті. Але крім чиновників, ідея популярна у звичайних європейців, які зараз дуже переймаються питанням збереження довкілля. Тому виробникам доведеться з цим рахуватися.

натисни MIXADVERT

аш

Be the first to comment

Leave a Reply