Західна Україна в творчості художників XX-XXI ст.»

У Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана діє виставка «Західна Україна в творчості художників XX-XXI ст.»

Художники знаходять натхнення у будь-чому: яскравому краєвиді, незвичних будівлях та вуличках, людях з неповторними рисами облич. Карпатські гори — прекрасні в будь-яку пору року, Львів та Ужгород зі своєю незвичною архітектурою надихали і продовжують надихати як місцевих митців, так і з різних куточків України. Ось чому в 1950-60-х роках розпочалися творчі поїздки художників до Західної України – їх вабила краса Карпат, колорит народних строїв бойків та гуцулів, неповторна архітектура міст.

Основу експозиції складають роботи представників Закарпатської школи живопису — Йосипа Бокшая, Андрія Коцки, Золтана Шолтеса, Антона Кашшая. Митці здобували освіту в європейських Академіях мистецтв Кракова, Парижа, Мюнхена і в своїй творчості сполучали набутий європейський досвід з яскравими традиційними сюжетами — пейзажі Карпат, життя та побут місцевого населення.

У 1927 році відомі художники Адельберт Ерделі та Йосип Бокшай об’єднали сили та створили приватну художню школу, до якої почали запрошувати талановитих учнів. «Публічна школа малювання» допомогла розвинути професійні навички майбутнім видатним художникам — Андрію Коцці, Золтану Шолтесу. Йосип Бокшай викладав в Ужгородській гімназії та разом з Адельбертом Ерделі — в Ужгородському державному художньо-промисловому училищі, де навчав Антона Кашшая, Василя Габду Едіту Медвецьку-Лутак та Михайла Романишина. Розвиток цієї школи пов’язаний з іменами видатних художників, які у своїй творчості поєднували традиції європейського мистецтва з яскравою колористикою українського мистецтва.

Окремий комплекс становлять твори художників Західної України. Одним з осередків художників цього регіону було і залишається місто Львів, митці зачаровані красою його вуличок, двориків, храмів, незвичайних вілл та кам’яниць, просто життям його мешканців та оточуючою чарівною природою (Богдан Сорока «Центр Львова», Олексій Фіщенко «Верховина»). Художники представники Західної України є різними за темпераментом та творчою манерою — в своїй роботі «Едельвейс» Софія Караффа-Корбут ніби промовляє, що для кожної матері дитина є коштовною квіточкою, а Богдан Сорока із дрібних деталей збирає неповторний світ старовинних будівель центру Львова. Митці Західної України активно працювали в різних напрямках і жанрах і створювали яскравий образ свого краю.

Окремої уваги заслуговує творчість Євгена Кріпа. Він народився і навчався на Західній Україні, був учнем Романа Сельського, але своє життя пов’язав з Черніговом. на виставці представлена його робота, присвячена прекрасному місту Львову («Львів. Кафедральний собор»).

З 1950-х років Західна Україна перетворилися на місце справжнього паломництва художників, кінематографістів та літераторів… Інтерес до цього регіону не вщухає і зараз. У 1952 році розпочалися творчі поїздки Георгія Якутовича до карпатського села Дземброня, жителям якого він присвятив цілий цикл робіт («Родинний портрет» із серії «Люди із села Дземброня»). В Карпатах він працював художником-постановником фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» та ілюстрував твори Михайла Коцюбинського. Згодом митець неодноразово повертався до Карпат, які були однією з центральних тем його творчості.

Пленер для художників це позитивні враження, обмін досвідом та спілкування з однодумцями. У Карпатах та Закарпатті творчо працювали художники різних поколінь — Андрій Мордовець, Олексій Фіщенко, Микола Стратілат, Олександр Бєлозор, Роман Найдьон.

Роботи представлені на виставці — це дуже цінні твори, адже передають наступним поколінням дихання часу, атмосферу місця, показують якою була і є Західна Україна.

 

 Острякова Олександра — науковий співробітник Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана.

натисни MIXADVERT

Be the first to comment

Leave a Reply