Суд щодо збитого “Боїнга”: родичі хочуть знати, хто натиснув кнопку

Через сім років після катастрофи “Боїнга” над Донбасом Гаазький суд розглядає по суті справу проти трьох росіян і українця. Восени має бути емоційний момент – виступи родичів.

На місці падіння Боїнга на Донбасі, 17 липня 2014 року На місці падіння “Боїнга” на Донбасі, 17 липня 2014 року

Цього разу раз вони зустрінуться в інтернеті. Через черговий спалах коронавірусу в Нідерландах родичі 298 загиблих на борту рейсу MH17 в суботу, 17 липня, не зберуться в чергову річницю біля меморіалу в аеропорту Амстердама, розповів DW Піт Плуґ, голова фонду жертв катастрофи. Сім років тому “Боїнг-777” “Малайзійських авіаліній”, що летів до Куала-Лумпуру, впав на Донбасі. Плуґ втратив тоді трьох – старшого брата, невістку і племінника.

Можливість особистої зустрічі у нього та інших буде вже восени. На процесі в окружному суді Гааги очікується, мабуть, найбільш емоційна частина – виступи близько 80 родичів загиблих.

Піт Плуґ Піт Плуґ

“Родичі розкажуть суду про те, як катастрофа рейсу MH17 і втрата близьких відбилася на їхньому особистому житті”, – говорить Піт Плуґ. Схожий момент був на початку процесу, коли були зачитані імена всіх загиблих. За словами Плуґа, родичі також можуть висловитися про хід процесу і про можливу міру покарання. Сам він планує звернутися до суду в листопаді, коли представлять усі докази.

Хто і чому опинився на лаві підсудних

Процес проти трьох росіян і одного українця в судовому комплексі “Схіпхол” поруч з аеропортом Амстердама почався в березні 2020 року. Йому передувало майже шестирічне міжнародне розслідування, яке дійшло висновку, що “Боїнг” був збитий з території, підконтрольній сепаратистам, ракетою з привезеного з Росії комплексу ППО “Бук”. Москва заперечує свою причетність до катастрофи.

Судовий комплекс Схіпхол Судовий комплекс “Схіпхол”

На лаві підсудних заочно перебувають громадяни РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), який називав себе в 2014 році “міністром оборони Донецької народної республіки”, його підлеглі Сергій Дубинський і Олег Пулатов, а також громадянин України Леонід Харченко. Слідство вважає, що проти них зібрано достатньо доказів, у той час як слідство щодо інших можливих підозрюваних триває. Усі четверо заперечують свою провину. Пулатов – єдиний, чиї інтереси представляють адвокати.

Читайте також: “Сушка” вальнула “Боїнг”: перші фейки і перші години після аварії MH17

Вирок очікується не раніше 2022 року

З червня суд розглядає справу по суті. Були вивчені три питання – про те, що стало причиною катастрофи (ракета “Бук”), звідки була запущена ракета (поле поруч із селищем Первомайський, на схід від Донецька) і яку роль грали підсудні. Незадовго до цього було виїзне засідання на місці реконструкції уламків літака, встановленої на авіабазі в Нідерландах. Звинувачення ґрунтується на даних прослуховування телефонів, показах свідків та інших доказах. Попередній розгляд супроводжувався численними клопотаннями захисту Пулатова про додаткові розслідування, але суд відхилив більшість із них.

Реконструкція уламків збитого Боїнга Реконструкція уламків збитого “Боїнга”

Зараз процес перебуває приблизно посередині, пізньої осені очікується заключне слово звинувачення, а потім – захисту. Вирок можливий не раніше кінця весни, а судові засідання розписані до осені 2022 року. Це значний темп, процеси про збиті літаки зазвичай тривають роками. “У разі апеляції захисту все може зайняти ще кілька років”, – сказала в бесіді з DW експертка з міжнародного права, доцентка Вільного університету Амстердама Маріке де Хун. Суд не раз давав зрозуміти, що не хоче затягувати розгляд, оскільки родичі, багато з яких літні люди, хочуть дожити до вироку.

У разі визнання провини звинувачених крім позбавлення волі можуть засудити до виплат компенсації моральної шкоди родичам. Рішення про це ще належить ухвалити суду. Як пояснила Маріке де Хун, близько 290 родичів подали заяви на компенсацію в середньому від 40 до 50 тисяч євро за жертву. За її словами, якщо підсудні не заплатять, то цю суму може виплатити уряд Нідерландів.

“Ми хочемо знати, хто натиснув кнопку”

“Я думаю, що у звинувачення сильні позиції, – говорить Піт Плуґ. Матеріали справи налічують понад 60 тисяч сторінок, це майже вдвічі більше, ніж на початку процесу. “Ми знаємо, що сталося, і частково – хто винен, оскільки на лаві підсудних тільки четверо”, – говорить Плуґ. За його словами, питання про причини катастрофи поки що залишається відкритим.

Маріке де Хун Маріке де Хун

Маріке де Хун зазначила, що процес іде проти тих, хто, на думку звинувачення, несе відповідальність за те, що “Бук” був доставлений, і що з нього був зроблений постріл. За її словами, для слідства не принципово, хто натиснув кнопку, а важливіше “хто зробив це можливим”. Іншими словами, якби четверо підсудних, кожен на своєму посту, не звернулися до Росії за системою “Бук”, щоб збивати українські військові літаки, катастрофи б не було – так вважає обвинувачення.

Піт Плуґ каже, що для родичів “важливіше знати, хто в підсумку несе відповідальність за те, що був збитий” Боїнг”, хоча і прізвища тих людей, які натиснули кнопку, його теж цікавлять: “Ми хочемо це знати і сподіваємося, що слідство триватиме, поки не встановлять усіх підозрюваних”. Він сподівається, що стануть відомі імена на самій верхівці – тих, хто приймав принципове рішення. “Судять чотирьох, але абсолютно ясно, що систему “Бук” надала Росія, і в підсумку, я думаю, відповідальність несе російська держава, – говорить Плуґ. – Дуже важливо, щоб світ про це дізнався”.

Він нагадав, що крім процесу в Гаазькому суді проти чотирьох причетних позов проти Росії подано Нідерландами й Україною до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Судячи з однієї деталі, свій висновок Піт Плуґ зробив. Під час бесіди по відеозв’язку в кадрі було видно, як на стіні у нього вдома висить рулон туалетного паперу із зображенням обличчя президента РФ Володимира Путіна.

натисни MIXADVERT

Be the first to comment

Leave a Reply